Ahtapot helal mi?

Kategori: Gıda - 171.652 viewsYorum Yazın
Ahtapot helal mi?

Ahtapot helal mi sorusu deniz ürünleri helal mi bağlamında ele alınıyor. İslam aleminde bir kesim deniz ürünleri helal mi noktasında çok rahat davranırken bir kesimin mesafeli durduğu görülüyor. O halde helal-haram noktasından baktığımızda ahtapot helal mi veya başka bir ifadeyle ahtapot yemek caiz mi sorusunun farklı mezhepleri göre açıklamasını bu yazıda okuyabilirsiniz.

 

Ahtapot helal mi?

Ahtapot helal mi sorusunu mezheplere göre cevaplamadan önce denizden çıkan herşey helal mi sorusuna cevap verelim. Bu konu da mezheplere göre değişkenlik gösteriyor. Bununla birlikte Peygamber Efendimizin “Deniz suyu temiz, ölüsü helaldir” (Tırmizi, Teharet, 52) hadis –i Şerifi denizdeki her şeyin temiz olduğunu gösteriyor.

Kur’an-ı Kerim Maide suresi 96. ayet “Sizin içinde, yolcular içinde bir geçimlik olmak üzere deniz avı yapmak ve deniz ürünlerini yemek size helal kılındı.” Hükmünü veriyor. Bu açıklamalar ahtapot dahil deniz ürünlerinin insanlar için yenilebilecek nimetler olduğunu gösteriyor.

 

Ahtapot yemek caiz mi?

Gelelim mezheplerin ahtapot yemek helal mi noktasındaki görüşlerine.

  • Hanefi Mezhebine göre ahtapot yemek helal mi? Balık görünümündeki tüm canlıların yenilebileceği bununla birlikte midye, istiridye, salyangoz, ahtapot gibi hayvanların yenmesinin haram olduğu belirtiliyor. Bazı yorumlarda ise balık görünümünde olmayan, sürekli suda yaşayan ama yumurtasını karaya bırakan hayvanların etinin yenmeyeceği belirtiliyor. Hanefi mezhebi yorumunu dinimizde açıkça haram olduğu belirtilmeyen konulara haram denilemeyeceği için genellikle ahtapot yemek helal mi sorusuna helal değil, mekruhtur hükmünü veriyor.
  • Şafi mezhebi denizden çıkan her şeyin temiz olduğunu belirtiyor. Suda yaşayan hayvanlar konusunda Hanefi fıkhı ile aynı görüşü paylaşıyor. Bununla birlikte karada bir müddet yaşayıp ölen hayvanların ise yenebilmesi için kara hayvanlarına benzemesi şartını koymuştur. Bu durumda ahtapot yemek caiz mi sorusunun cevabı mekruh biçimindedir.
  • Hanbeli ve Maliki mezhepleri ise denizden çıkan tüm canlıların yenebileceğine hükmetmiştir.

 

Ahtapot helal mi diyanet fetvası

Ahtapot yemek caiz mi Diyanet görüşü nedir? Ahtapot caiz mi Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı tarafından şu şekilde açıklanıyor: Yengeç, ıstakoz, karides, kalamar, midye, kurbağa vs. gibi deniz ürünleri yenir mi?

Kur’an-ı Kerim’de, denizden elde edilen yiyeceklerin helal olduğu bildirilmiştir (Mâide, 5/96; Fâtır, 35/12). Hz. Peygamber de (s.a.s.), “Denizin suyu temiz, ölüsü helaldir.” (Ebû Dâvud, Tahâret 41) buyurmuştur.

Hanefi mezhebi, zikredilen naslarda helal olduğu belirtilen “deniz hayvanları” ifadesiyle balık türünün kastedildiği, dolayısıyla balık sınıfına girmeyen midye, kalamar, yengeç, ıstakoz, karides gibi deniz hayvanlarının helal olmadığı görüşünü benimsemiştir (Kâsânî, Bedâi’, V, 35).

Şafii mezhebinde konuyla ilgili şöyle bir ayrım yapılmıştır: Deniz canlıları sadece suda yaşayabiliyor ve sudan çıktığında boğazlanmış hayvan gibi kısa sürede ölüyorsa, şekline ve ölüm durumuna bakılmaksızın yenmesi helaldir. Ancak aslen suda yaşayan fakat karada da yaşayabilme özelliğine sahip olan hayvanlara gelince bunlardan eti yenen kara hayvanlarına benzeyenlerin yenmesi, boğazlanması şartıyla helal, eti yenmeyenlere benzeyenlerin yenmesi ise haramdır. Buna göre kurbağa, yengeç, kaplumbağa ve su yılanının yenmesi helal değildir (Remlî Nihayetu’l-Muhtac, VIII, 113,150-152.).

 

Ahtapot yemek caiz mi dinimiz islam nasıl bakıyor?

Burada denizden çıkan herşey helal mi sorusu gündeme geliyor. Hatta bazı ziyaretçilerimiz denizden cikan hersey helal ayetini soruyor. Hemen belirtelim denizden cikan hersey helal ayeti içerikli bir ayet yoktur. Yukarıda verdiğimiz deniz ürünleri yemek size helal kılında mealindeki ayet-i kerime dışında yukarıdaki sözdiziminde bir ayet bulunmamaktadır.

Ahtapot caiz mi fetva meclisi alimlerince balık suretinde olmayan ve denizde yasayıp yumurtasını karaya bırakan hayvanin eti yenmez görüşü onaylanıyor.

 

Ahtapot yemek helal mi haram mı?

Yukarıda detaylarını verdiğimiz mezhep görüşleri arasında farklılık olması Müslümanların kafasını karıştırıyor. Ahtapot yemek helal mi haram mı noktasında tiksinti verici olup olmadığı bağlamında da bakabiliriz.

Deniz kenarı bölgeleri veya deniz, ada ülkelerinde yaşayan Müslümanlar genellikle küçük yaşlardan itibaren deniz hayvanlarıyla haşır neşir olduklarından bunları yemekten tiksinti duymazlar. Bu nedenle ahtapot yemek caiz mi sorularla İslamiyet bu konuya nasıl yaklaşıyor noktasında tüm deniz canlılarının helal olduğunu söylemek gerekiyor.

Deniz kenarında yaşayan Müslümanlar midyeden, istiridyeden, karidesten asla tiksinti duymaz. Bu insanlar ahtapot eti helal mi konusunda Hanbeli ve Maliki mezheplerine göre davranıyorlar.

Bazı içtihatlarda yenilen deniz ürünleri arasında ahtapot da sayılmaktadır. Ülkemizde yenilen deniz ürünleri konusunda ahtapot kıyı şehirleri dışında fazla tüketilmemektedir. Son yıllarda konserve olarak veya dondurulmuş gıdalar arasında ahtapot salatası da önemli bir yer tutuyor. O nedenle ahtapot salatası helal mi sorusu da tıpkı ahtapot eti helal mi gibi soruluyor. Ahtapot ile ilgili görüşler, ahtapot yemek caiz midir Diyanet açıklaması ahtapot salatası helal mi sorusu için de geçerlidir.

Deniz ürünlerinden haram olanlar

Maliki mezhebi tabiri caize denizden babam çıksa yerim görüşünü benimsiyor. Denizden çıkan tüm canlıların temiz olduklarını ve yenilebileceğini belirtiyor. Maliki mezhebi ahtapot helal mi haram mı sorusuna helal hükmünü veriyor.

Bununla birlikte Hanbeli mezhebinde bir çekince konmuştur. Yılan balığı habis kabul edilmiş yenmeyen deniz ürünleri arasında zikredilmiştir.

Şafii mezhebi hem karada hem de denizde yaşayan yanı amfibik hayvanları haram kabul etmiştir. Bu mezhebe göre yenmeyen deniz ürünleri arasında kurbağa, timsah, yengeç gibi hayvanlar sayılmıştır.

Hanefi mezhebi ise islamda ahtapot helal mi sorusuna balık görünümünde olmayan deniz hayvanlarının yenilmesi haramdır hükmünü vermiştir. Ahtapot, istiridye, midye, yengeç, salyangoz gibi hayvanlar haram deniz ürünleri arasında sayılmıştır.

 

Ahtapot hakkında bilgi

Ahtapot yenir mi Diyanet İşleri Başkanlığının fetvası nedir yukarıda açıklamaya çalıştık. Şimdi de ahtapot hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Ahtapot tuhaf görünümü ve kollarıyla ilgi çeken bir deniz hayvanıdır. Son yapılan laboratuvar testlerinde oldukça zeki bir hayvan olduğu ortaya çıkmıştır.

Ahtapot Akdeniz mutfağının son derece popüler bir parçasıdır ve eşsiz lezzetlerden biri olarak kabul edilir. Ahtapot yemeği çeşitli lokantalarda da çok pahalıdır. Ahtapot yemeği yemenin en büyük problemi (görünümünün yanı sıra) pişirmeyi bilmesi gereken bir kişi tarafından yapılması gerektiğidir. Standart prosedürü izlemezseniz ahtapot eti sert ve çiğnemesi zor bir hal alacaktır. Usta ellerde ise ahtapot bacağı mükemmel bir lezzete dönüşebilir.

deniz ürünleri helal mi-deniz ürünlerinden haram olanlar-yenilen deniz ürünleri-denizden cikan hersey helal ayet-haram deniz ürünleri-denizden çıkan herşey helal mi-yenmeyen deniz ürünleri-haram olan deniz ürünleri-ahtapot helal mi-ahtapot eti helal mi-ahtapot helal mi diyanet-ahtapot helal mi haram mı-ahtapot salatası helal mi-islamda ahtapot helal mi-ahtapot yemeği-ahtapot yumurtası-ahtapot bacağı-ahtapot yenir mi-ahtapot hakkında bilgi-ahtapot ne yer-eti helal mi-canlı ahtapot yemek-ahtapot yenir mi diyanet

ahtapot yemeği

Ahtapot yenir mi?

Dünyanın her yerinde ve İslam aleminin bir bölümünde ahtapot yenir mi sorusuna evet cevabı veriliyor. Ahtapot eti helal mi sorusu ise İslam dünyasını ikiye bölmüş durumda. Bir kesim ahtapot yumurtası, ahtapot eti yenmez derken bir bölümü haram olan deniz ürünleri arasında görmüyor ve afiyetle yiyor.

Ahtapot eti sağlık için büyük faydalar içeriyor. İşte ahtapot eti yemenin faydaları!

  • Ahtapot, büyük miktarlarda sağlıklı Omega-3 yağ asitleri ile ünlüdür. Kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere her türlü hastalığa yakalanma şansını azaltmaktan sorumludurlar. Ayrıca tüm kardiyovasküler sisteminizi geliştirir ve bilişsel fonksiyonları iyileştirir.
  • Ahtapot, çok az miktarda doymuş yağ içerdiğinden harikadır. Bu, kilo vermek isteyen veya sadece formunu korumak isteyen bir kişi için harika bir seçenek olabilir.100 gram ahtapot sadece 160 kalori içerir. Ahtapot birçok sağlıklı besin içerir.
  • Ahtapot aslında sağlıklı protein ile doludur. O sadece 100 gram ahtapot içinde 30 gram protein bulabilirsiniz. Bu ahtapot kas inşa etmek ve düzenli olarak spor salonu ziyaret eden biri için bile iyi bir seçim yapar. Protein emin olacaktır kaslarınız büyür ve yenilenir.
  • Ahtapot tam anlamıyla demir ile doldurulur. Sadece 100 gram tavsiye edilen günlük demir alımının % 50’sini karşılayacak kadar yeterli olacaktır. Demir, hücrelere oksijen aktarımından sorumlu olan bir mineraldir.
  • Ahtapot ayrıca kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum, çinko, bakır, selenyum ve B12 vitamini içerir.

 

Canlı ahtapot yemek

Özellikle Uzakdoğu ülkelerinde canlı ahtapot yemek alışkanlığı bulunuyor. İslam dinine göre canlı ahtapot yemek haramdır. Çünkü bir hayvanın boğazlanması veya denizden çıkıyorsa ölü olması gereklidir.


Etiketler:
Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!