Gomalak Böceği (Şellak) salgısı yediğinizi biliyor musunuz?

Kategori: Gıda / İlmihal - 33.759 viewsYorum Yazın
Gomalak Böceği (Şellak) salgısı yediğinizi biliyor musunuz?

Pırıl pırıl çikolataları yerken hiç o parlaklığı veren maddenin bir böcek salgısı olabileceği aklınıza geldi mi? Muhtemelen hayır! Çünkü gıda teknolojisi Müslümanların elinde olmadığı için helal-haram noktasını göz önüne almayan ürünler ve teknolojiler maalesef hayatımızda geniş yer tutuyor.

Helal sitesinde bu konuda verilen bilgiye göre E904 katkı maddesi olarak tanımlanan şellak, parlatma ajanı ve şeker parlatıcı olarak etiketlerde ifade edilebilir. Evinize aldığınız dışı parlak çikolatalara dikkat ederseniz, özellikle top şeklinde olanlarda “parlatma ajanı (şellak ya da E904) ifadesinin masumca yazdığını görürsünüz! Ancak dinimiz açısından böceğin katkı maddesi olarak kullanılmasının hiçbir masum yanı yoktur! Şellak gıda ve ilaç sektöründe, tablet, draje şekerleme, bonbon, çikolata vs. de parlatıcı ajan olarak kullanılır. Ayrıca yıkama işlemi esnasında kaybolan elmadaki doğal mum yerine de kullanılır. Bu İşlemlerde kullanılan şellakın içerisinde ezilmiş böceğin parçaları bulunabilir.

draje şekerleme, bonbon, çikolata vs. de parlatıcı ajan olarak kullanılıyor

draje şekerleme, bonbon, çikolata vs. de parlatıcı ajan olarak kullanılıyor

Şellak, Coccus lacca isimli Gomalak Böceğinin dişisinin salgı maddesidir. Bu böcek gözenekleri arasından, lak adı verilen koruyucu bir örtünün içinde sertleşmiş zamklı bir madde çıkartır Lak kırılgan veya taneli olabilir. Sarı-Kahverengi tonlarında ince pulcuklar şeklindedir. Gıdalarda da laklama yani kaplama işleminde kullanılır.

Hindistan ve Tayland’a yaşayan lak böceğinin (Laccifer lacca, Coccus lacca) dişilerinin yine o bölgeye özgü Palas, Fikus, Kursum ağaçlarının (Akasya ve Sabun ağacı çeşitleri) dal ve gövdelerinde biriktirdikleri atıklardan rafine edilir. Elma çekirdeği boyunda, kırmızı renkli bu mucizevî böcek, yaşadığı ağacın dallarını delerek özsuyunu emer ve bunu salgıladığı salgıyla karıştırıp larvalarını ve kendini saracak şekilde dışkılar. Zamanla sertleşerek ağacın dallarını saran 3-8 mm kalınlığında bir tabaka oluşur. Oluşan bu tabakanın ve mamul hale gelmiş gomalağın rengi, özsuyunu emdiği ağaca göre değişir.

Böcekten elde edilen bu yüzey sırlama malzemesi konusunda helal sertifikası veren GİMDES olumsuz görüş belirterek bu maddenin yani E904 kullanılan ürünleri helal olarak kabul etmemektedir.

Ancak aynı konuda farklı görüşler de bulunmaktadır. El-Ezher uleması bunun helal olduğuna fetva vermişlerdir. (Prof. Dr. Hayrettin Karaman)

Şellak, “Kokkus Lakka” isimli bir böceğin lak salgı maddesidir. Boyacılıkta, cilalamada, mürekkep yapımında, mühür mumu yapımında kullanıldığı gibi, yenilebilir şellak çeşitli şekerleme kaplamalarında da kullanılmaktadır. Sağlığa zararlı olmadığı sürece, böceklerden elde edilen katkı maddelerinin gıda maddelerinde kullanılmasında bir sakınca yoktur.

Ancak Müslümanların yiyecek ve içecekleri gıdalarda, dinimiz tarafından kesin olarak haram kılınan herhangi bir katkı maddesinin varlığı konusunda kesin bir bilgimiz varsa, o tür yiyecek ve içeceklerden kaçınmamız gerekir. Ayrıca şüpheli şeylerden de uzak durmamız önemlidir.

Şellak Böceğinin salgı maddesi nerelerde kullanılır?

 1. Hayvansal reçine olması ve sindirilebilirliği ile doku yenileyici ilaç olarak, menstrüel kanamalarda.
 2. Bağırsakta çözünen tabletlerin (enterik) kaplanmasında. Birkaç ilaçta hala kullanılmakla birlikte yerini “ metakrilik asit” türevlerine bırakmıştır.

  Şellak böceğinin salgısının rengi, özsuyunu emdiği ağaca göre değişir

  Şellak böceğinin salgısının rengi, özsuyunu emdiği ağaca göre değişir

 3. Veteriner tıpta sığır ve atların tırnaklarında oluşan doku kayıplarında dolgu maddesi olarak.
 4. Diş hekimliğinde kalıp çıkarmak ve diş yerleştirmede sabitleyici olarak.
 5. Mühür mumu yapımında.
 6. Mürekkep olarak (Hindistan mürekkebi) .
 7. Saç spreyi, maskara, tırnak cilası yapımında hammadde olarak kozmetik sanayinde.
 8. Şekerlemelerin ve bazı tatlı türlerinin (elma şekeri) şekillendirilmesi, parlak görünmesi ve bozulmaması için kaplama amacıyla. Gıda kodeksindeki kodu E904’tür.
 9. Turunçgillerin raf ömrünü uzatmak için kaplama olarak.
 10. Gomalak mükemmel bir yalıtım maddesidir. Hem nem ve hava yalıtımında, hem de elektrik yalıtımında kullanılır. Bobin, regülâtör, transformatör ve ampuller de yalıtım amacıyla.
 11. Contaların yüzeylerine sürülerek yalıtım materyali ve yapıştırıcı olarak.
 12. Şapka ve ayakkabı üretiminde su yalıtımı ve kullanım ömrünü uzatmak amacıyla.
 13. Fonograf kovanları ve taş plaklarda hammadde olarak.
 14. Saatlerde, saksafon gibi metal enstrümanların bağlantılarında, dolmakalemlerin yalıtımında.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!