Helal ne demek?

Kategori: Gıda - 8.346 viewsYorum Yazın
Helal ne demek?

Helal ne demek kısaca söylersek Allah ve Peygamber Hz. Muhammed tarafından yasaklanmayan, yenmesinde, yapılmasında, uygulanmasında mahzur olmayan konu, eşya, gıda gibi durumları ifade etmektedir. Bir şeyin helal olması demek Müslümanlar için yapılabilir yani tabiri caizse onaylı olduğu anlamına geliyor. Helal nedir kısaca cevaplarsa ‘yasaklanmamış olan’ şeylerdir.

 

Helal ne demek?

Helal ne demek sorusu günümüzde büyük önem taşıyor. Çünkü İslam hayatın her alanına etki eden ve her alanıyla ilgili hükümler içeren bir dindir. İslam’a göre dini hayat, beşeri hayat olmaz. Hayatın kendisi din, dinin kendisi ise hayattır. Bu nedenle dinde yasak olmayan hususların hayatta yasaklanması ya da tersi olarak dinde yasak olan şeylerin hayatta yesek edilmemesi din-i İslam’a uygun düşmez.

Modern dünyada Müslümanlar farklı ülkelerde ve çok farklı yaşam biçimlerindedirler. Bu nedenle dünya genelinde evrensel bir helal kavramı gerekmektedir. Hangi gıdanın yenilebileceği, hangi otellerin İslam dairesinde olduğu gibi konular gündeme gelmiştir. Teknolojinin gelişmesi de beraberinde helal ve haram nedir sorusunun algılanmasında sorunlar yaşatmaktadır.

Öyle ki helal ve haram nedir birbirine karışmaktadır. Siz helalinden yediğinizi düşündüğünüz bir çikolata ile alkol almış olabilirsiniz!

Bu meselenin halli için helal ürün sertifikalandırma olgusu tüm İslam dünyasında ve hatta İslam olmayan ülkelerde de yaygınlaşmaktadır. Çünkü helal sertifikalı ürünlerin hijyen, kalite ve uygun fiyata sahip olacakları bilgisi bu ürünlere her dinden insanın rağbet göstermesini sağlamaktadır.

 

Helal anlamı nedir?

Helal anlamı nedir derken teknik olarak helal ne demektir kısaca bahsettik. Helal olmayan, Kur’an-ı Kerim ve Hz. Muhammed tarafından yasaklanmış şeyler de ‘haram’ olarak tanımlanıyor.

 

Haram ne demektir?

Helalin zıttı haramdır, yani yasa dışı veya yasaklanmış demektir. Helal ve haram, yaşamın tüm yönlerine uygulanan evrensel terimlerdir. Bu terimler genellikle gıda ürünleri, et ürünleri, kozmetik ürünler, kişisel bakım ürünleri, farmasötikler, gıda bileşenleri ve gıdayla temas eden malzemeler ile ilişkili olarak kullanılmaktadır.

Haram ne demektir İslam alimleri tarafından uzun uzun açıklanmıştır. Birçok şey açıkça helal veya haram olsa da, net olmayan bazı şeyler vardır. Bunları helal veya haram olarak sınıflandırmak için daha fazla bilgiye ihtiyaç vardır. Bu tür maddeler genellikle şüpheli olarak veya mekruh olarak anlatılır.

helal ne demek-helal nedir kısaca-hakkını helal et ne demek-haram ne demektir-helal anlamı nedir-helal nedir örnek-helal et ne demek-helal gıda ne demek-helal ne demektir kısaca-helal un ne demek-helal nedir diyanet-helal ne demek-helal nedir kısaca-hakkını helal et ne demek-haram ne demektir-helal anlamı nedir-helal ve haram nedir-helal ve haramların hikmetleri-helal ne demek kısaca-helal nedir örnek-helal et ne demek-helal gıda ne demek-helal ne demektir kısaca-hakkını helal etmemek ne demek-helal un ne demek-helal nedir diyanet-helal nedir ve örnekleri-helal anlamı nedir kısaca

hakkını helal et ne demek

helal gıda ne demek?

Genelde, Kuran ya da Hadis tarafından özel olarak yasaklanmadığı sürece, her yiyecek İslamda helal kabul edilir. Resmi tanım gereği, helal gıdalar şunlardır:

Müslümanların İslam hukukuna (Şeriat) göre tüketilmesinin yasak olduğu herhangi bir bileşen içermez.

İslam kanunlarına göre temizlenmiş mutfak eşyaları, ekipman ve / veya makineler kullanılarak işlenmiş, üretilmiştir, üretilmiştir ve / veya depolanmıştır.

Müslümanlar, toplumun refahı için bilgi ve çabalarına katkıda bulunabilmek için güçlü ve sağlıklı bir fiziği sürdürmek için yerler. Müslümanların en kaliteli besinleri elde etmek için çaba göstermeleri gerekiyor.

Aşağıdakiler hariç tüm gıdalar helal kabul edilir (haram olan):

 

 • Alkollü içecekler ve sarhoş edici maddeler
 • Helal olmayan hayvansal yağ
 • Enzimler * (Mikrobiyal Enzimlere izin verilir)
 • Jelatin * – Helal olmayan kaynaktan (balık jelatini Helaldir)
 • L-sistein (insan saçı ise)
 • Domuz yağı
 • Lipaz * (sadece hayvan lipazından kaçınılmalıdır)
 • Helal Olmayan Hayvan Kısaltması
 • Domuz, domuz pastırması, jambon ve domuz eti
 • Kaynağı belirtilmemiş et Suyu
 • Helal olmayan hayvan türlerinden elde edilmiş etler.
 • Etçil hayvanlar, yırtıcı kuşlar ve diğer bazı hayvanlar
 • Yukarıdaki ürünlerden herhangi biri ile kirlenmiş gıdalar

 

Helal nedir kısaca?

Bu yazıda helal ne demek kısaca belirtmeye çalışıyoruz. Helal nedir kısaca tekrar edersek Kur’an, Allah ve Hz. Muhammed (SAV) tarafından yasaklanmamış yiyecek, içecek, giyim, kuşam ve eylemler helal olarak tanımlanıyor.

Helal nedir Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından da basılan eserlerde ve Cuma hutbelerinde dile getiriliyor.

 

Helal nedir ve örnekleri

“Ey iman edenler! İçki ve benzeri şeyler, kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak, şeytan işi birer pisliktir. Onlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz.” (Mâide, 5/90)

Peygamber Efendimiz (s.a.s) de, hadis-i şerifte şöyle buyurmuştur: “Helâl de bellidir, haram da bellidir. İkisinin arasında birtakım şüpheli hususlar vardır ki insanların çoğu bunları bilmezler. Kim şüpheli şeylerden sakınırsa, dinini ve haysiyetini korumuş olur. Kim de şüpheli şeylere düşerse, harama düşmüş olur.”

Helal, yaratılışın gaye ve hikmetine uygun olan güzelliklerdir. Haram ise, mükerrem olarak yaratılan insanın onur ve haysiyetini zedeleyen, ona zarar veren çirkinliklerdir. Helal, Allah’ın rızasına uygun söz, tutum ve davranışlardır. Haram ise Rabbimizin gazabına ve insanların kınamasına neden olacak kötülüklerdir.

 

Helal ve haramların hikmetleri

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bir Cuma hutbesinden helal anlamı nedir kısaca, helal ve haramın hikmetleri konusuna bakalım. Dinimizde hiç kimsenin kendi arzusuna göre helal ve haram koyma yetkisi yoktur. Kur’an-ı Kerim’in rahmet yüklü mesajlarına iman eden, Peygamber Efendimiz (s.a.s)’in kutlu yolundan yürüyen her mümin, helal-haram duyarlılığına sahip olmak zorundadır. Mümin, imanının gereği olarak Rabbini seven, sınırlarını bilen, kendini tanıyan insandır. O, vicdan ve merhametini yitirerek hiçbir canı incitemez. Duyarsız, hürmetsiz ve iffetsiz davranarak kendisinin ve başkasının haysiyetini çiğneyemez.

Mümin, şu geçici dünyada sayılı nefeslerini falcılık, kumar, şans oyunları, faiz, rüşvet, tefecilik, hırsızlık gibi haksız kazançlarla tüketemez. Allah’ın kendisine emanet verdiği bedenini alkollü içki ve uyuşturucu maddelerle zehirleyemez. Helal olmayan yiyecek ve içeceklerle sağlığına yazık edemez.

Kişilerin birbirlerine olan haklarının da helal edilmesi İslam açısından önemlidir. Bu doğrultuda hakkını helal et ne demek baktığımızda hakkın korunmasının önemine vurgu yapıldığı görülür.

 

Helal et ne demek?

Helal gıda, Kuran’da tanımlandığı gibi İslami hukuka bağlı olan besindir. Söz konusu olan helal et ne demek olduğunda konu biraz daha hassas hale geliyor.

Çünkü hem hayvanın kendisinin helal olması hem de kesim ve işleme biçiminin İslami usullere göre yapılması gerekiyor.

Et konusunda helal nedir örnek olarak açıklarsak hayvanlar kesim anında canlı ve sağlıklı olmalı ve karkastan tüm kanlar boşaltılmalıdır.

Bir etin helal olması için bazı şartlar bunulmaktadır. Bu şartlar;

 • Hayvanı kesinin Müslüman olması
 • Eti yenebilecek hayvanlardan kesim yapılması
 • İslam fıkhına uygun hayvan seçimi ve kesim işlemi yapılması
 • Besmele ile Allah adı anılarak kesime başlanılması
 • Hayvanın besi döneminde yemlerinde haram katkı kullanılmaması
 • Hayvanlara eziyet, işkence ve acımasız uygulamalarda bulunulmaması
 • Kesim, parçalama, paketleme işlemlerinin İslam fıkhına uygun yapılması
 • Temiz, hijyenik ambalaj malzemeleri kullanılması
 • Kanatlı hayvanlarda kuru yolum yerine sulu yolum yapılıyorsa su sıcaklığının belirli bir seviyeyi geçmemesi

 

 

Helal un ne demek?

Helal un ne demek ve hangi şartları taşımalıdır sorusu için şu maddeler sıralanabilir.

 • Unların içerisinde insan sağlığına zarar verebilecek hiçbir katkı maddesinin bulunmaması
 • Domuz gibi hayvan genlerinin transferiyle elde edilen tohumlardan elde edilmemesi
 • Buğdayın un haline gelmesi sürecinin İslam fıkhına uygun olması
 • Un öğütülen değirmen ve makinelerin haram katkı maddeleri kullanmaması
 • Ürünlerin malzemelerinde de haram olarak nitelendirilen maddelerin kullanılmaması

 

 


Etiketler:
Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!