Dünya Helal Günü Konferansı 2016 yapıldı

Kategori: Eğitim / Finans / İlmihal / Sertifikalandırma - 2.383 viewsYorum Yazın
Dünya Helal Günü Konferansı 2016 yapıldı

Hırvatistan’ın Opatıja kentinde 2-4 Kasım 2016 tarihlerinde Dünya Helal Günü Konferansı düzenlendi. TSE adına Genel Sekreter Yardımcısı Doğan Yazar’ın iştirak ettiği konferansta, Ekonomi Bakanlığından Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Anlaşmalar Genel Müdür Yardımcısı Hasan Yalçın ile Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Karabay,  Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan Din İşler Yüksek Kurulu Üyesi ve aynı zamanda TSE Helal Belgelendirme Komite Üyesi olan Dr. Muhlis Akar katıldı.

Konferansta TSE Helal Belgelendirme Müdürlüğü personeli Yüksek Gıda Mühendisi Erdinç Çiftçi de panelist olarak yer aldı. ‘Helal Pazardaki Zorluklar’ başlıklı oturumda sunum yapan Çiftçi, Türkiye’de Helal Belgelendirme Sistemi ve Karşılıklı Helal Sertifika tanınmasıyla ilgili çalışmalar konusunda yöneltilen soruları yanıtladı.

Konferanstan bir görüntü

Konferanstan bir görüntü

Açılışını Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar-Kitaroviç yaptığı Konferansta, Helal Belgelendirme konusu farklı boyutlarıyla ele alındı.

Konferans kapsamında kurulan TSE tanıtım standına katılımcılar yoğun ilgi gösterdi. Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin ve bakanlık bürokratları da standı ziyaret ederek TSE’nin çalışmaları hakkında bilgi aldı.

SMİİC Standartlarında Tek Sertifika

SMİİC Genel Sekreter Yardımcısı Lotfi Ben Said’in de katıldığı konferansta özellikle helal belgelendirme ve akreditasyon konusunda İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMİİC) standartlarında tek sertifika anlayışına geçilmesi hususu genel beklenti olarak öne çıktı.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!