Ekmeğimize haram mı katılıyor?

Kategori: Genel / Gıda - 4.748 viewsYorum Yazın
Ekmeğimize haram mı katılıyor?
 1. Beyaz ekmekte on kadar kimyasal madde kullanılabiliyor.
  Ekmek bu milletin temel besin kaynağı. Ekmek kutsallarımızdandır. O nedenle üzerine yemin bile edilir.
  Ekmeğimizle ilk olarak GDO (Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar) ile oynadılar. Kullanılan buğdayların genlerini değiştirdiler. Allah’ın bize lütfettiği besini adeta sentetikleştirdiler. Bundan daha büyük bir riskin ekmeğimizde bizi beklediğini biliyor musunuz? O da ekmeğe haram katkı maddelerinin ekleniyor olabileceği ihtimali.
  Beyaz ekmek konusu son zamanlarda gündemde önemli yer işgal ediyor. Uzmanlar beyaz ekmeğin zararlarını belirtiyorlar. Zararlı olan beyaz ekmeğe eklenen katkı maddeleri. bu maddelerin bir kısmında domuzdan elde edilenler de olabiliyor. Konuya yaklaşımımız ‘helal’ dairesinde olmalıdır. Domuzdan elde edilmiş bir katkı maddesinin kullanılması o ürünün de haram olmasına ve yenilmemesine cevaz verir. Ekmeğimizde domuzdan elde edilen katkı maddeleri kullanılıyor olabilir mi?
  Çoğunluğu Müslüman olan bir ülkede fırınlarımız bu noktada denetleniyor mu? Yoksa bilmediğimiz bir çark mı işliyor bu alanda? Konuyla ilgili belediyelerin ‘halk ekmek’ uygulamalarının da mercek altına alınması gerekiyor.

  Türkiye'deki buğday GDO'lu mu?

  Türkiye’deki buğday GDO’lu mu?

  Ekmekte kullanılan katkı maddelerinden bazıları ve zararları:
  1. E 170 kalsiyum karbonat. Yüksek dozlarda zehirleyici. Safra, böbrek taşı, hemoroid, müzmin kabızlık, fistül kanaması gibi hastalıklara neden olabiliyor.
  2. E 471, E 477 mono ve di-gliseridler ve modifiye edilmiş fırkaları. Bitkisel ve hayvansal olabilir. Domuzdan elde edilenleri de var.
  3. E 280 propiyonik asit, E 281 sodyum propiyonat, E 282 kalsiyum propiyonat,*E 283 potasyum sorbat. Koruyucu olarak kullanılır. Migren ağrılarına neden olabilir. Ekmeklerde yaygın olarak kullanılıyor.
  4. E 200 sorbik asit. Cilt kaşıntılarını ortaya çıkartıyor.
  5. E 420 sorbital. Kıvam artırıcı, tatlandırıcı, nem tutucu… Bebek ve küçük çocuk gıdalarında kullanılması yasaktır. Fazla miktarlarda alınırsa baş ağrısı, susuzluk, bulantı ve kan şekerinin yükselmesine neden oluyor.
  6. E 920 sistain: İnsan saçından, başta domuz olmak üzere hayvan kılından, tavuk tüyünden elde edilir.
  7. E 924 potasyum: Un işleme ajanıdır. Fazla miktarda alınırsa bulantı, kusma, ishal ve sancı yapıyor.
  8. E 928 benzoil peroksit: Unu beyazlatmak için kullanılıyor. Ekmeklere bunları dışında çeşitli boyalar konuluyor.
  Peygamber Efendimiz (S.A.V.) bir hadis-i şerifinde ‘Helali talep etmek cihattır’ buyurmuşlardır. Biz de helal ürünlerin takipçisi olarak bu cihadın birer neferi olalım inşaallah!


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!