Helal Akreditasyon Kurumu kuruldu!

Kategori: Sertifikalandırma - 504 viewsYorum Yazın
Helal Akreditasyon Kurumu kuruldu!

Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) ülkemizde helal belgesi veren kuruluşları denetlemek, helal belgelerinin güvenilir olup olmadığını tespit etmek amacıyla kurulmuştur. Türkiye Cumhuriyeti Helal Akreditasyon Kurumu Ticaret Bakanlığı tarafından kurulmuştur.

Bu yazıda; Ticaret Bakanlığı Helal Akreditasyon Kurumu görevleri gibi aklınıza takılan ve daha önce neden haberim yoktu diyeceğiniz konular da ilginizi çekecektir.

Helal gıda kurumu gibi pürüzsüz bir yüz ile genç kalmak. genç görünmek ve fit olmak için diğer benzersiz yöntemleri buradan keşfedebilirsiniz.

Helal Akreditasyon Kurumu nedir?

Helal Akreditasyon Kurumundan (HAK) yapılan açıklamada, HAK’ın neden kurulduğu, helal sertifikalarını kurumun verip vermeyeceği ve helal akreditasyonun zorunlu olup olmadığına ilişkin sorular nedeniyle kamuoyunun bilgilendirilmesinin amaçlandığı belirtildi. 

helal akreditasyon kurumu-helal akreditasyon kurumu nedir-helal gıda kurumu-ticaret bakanlığı helal akreditasyon kurumu-helal akreditasyon kurumu hangi bakanlığa bağlı
Helal Akreditasyon Kurumu helal belgesi veriyor mu?

Türkiye’de helal belgelendirme gibi helal akreditasyon faaliyetlerinin de isteğe bağlı olduğuna işaret edilen açıklamada, “Diğer taraftan helal belgelerinin güvenilir olup olmadığı ancak bir denetim mekanizması yani akreditasyonla anlaşılabilir. HAK, helal belgesi veren kuruluşları denetlemek, helal belgelerinin güvenilir olup olmadığını tespit etmek amacıyla kurulmuştur, helal belgesi düzenlememektedir.” bilgisi verildi.

Açıklamada, HAK’ın faaliyetlerine altyapı çalışmalarıyla başladığı, fiziki altyapısının oluşturulduğu, kurumun tahsis edilen binaya taşındığı, eğitim altyapısı oluşturularak kurum personelinin 7 ay yoğun bir eğitimden geçirildiği vurgulanarak, şöyle devam edildi:

“Kurumun mevzuat altyapısı oluşturulmuş, Resmi Gazete’de 5 yönetmelik, 2 tebliğ ve 50’nin üzerinde el kitabı, rehber ve kılavuz yayınlanmıştır. Bilişim altyapısı oluşturulmuş, elektronik başvuru sistemi kurulmuştur. Denetçi havuzu oluşturulmuş, farklı alanlardan uzmanlar istihdam edilmiştir.”

Altyapı çalışmalarının tamamlanmasıyla akreditasyon başvurularının alınmaya başlandığı anımsatılan açıklamada, milyarlarca dolarlık ürün ve hizmeti belgelendiren ve binlerce ‘helal belgesi’ düzenlemiş olan farklı ülkelerde (Türkiye, Avusturya, Avustralya, Japonya, Etiyopya, Hollanda, Litvanya, Sırbistan, Bulgaristan, Tayvan, İsviçre, Hindistan, Azerbaycan, Yunanistan gibi) yerleşik 32 belgelendirme kuruluşundan gelen helal akreditasyon talebinin değerlendirmeye alındığı aktarıldı.

Helal akreditasyon kurumu hangi bakanlığa bağlı?

Helal akreditasyon kurumu hangi bakanlığa bağlı? Ticaret Bakanlığı Helal Akreditasyon Kurumu, kuruluş amacını şu şekilde açıklıyor. Dünyada yaşayan yaklaşık 1,8 milyar Müslüman nüfusun helal ürün ve hizmetlerin belgelendirmesine ilişkin ilgi ve talebi giderek artmaktadır. Helal kavramı günümüzde sadece gıda ürünleri ile sınırlı kalmamakta; finans, tekstil, eczacılık ürünleri, kozmetik, lojistik ve turizm gibi oldukça geniş bir sektörel yelpazeye hitap etmektedir. Helal kavramının, ürünlerin üretiminden tüketiciye ulaşana kadar her aşamada “sağlıklı, hijyenik ve kaliteli” olma özelliklerini de içermesi, bu alandaki farkındalığın artarak devam edeceğinin de bir göstergesidir.
 
Bununla birlikte, helal belgelendirmede Müslüman ülkeler arasında ortak ve uyumlu bir dil oluşturulamadığı da görülmektedir. Helal alanındaki dağınık yapı nedeniyle var olan helal belgelendirme pratikleri, ticarette teknik engel olarak karşımıza çıkabilmektedir. Küresel düzeyde helal ürün ve hizmet piyasasının büyümesi ile beraber farklı helal standartlarının ve belgelendirme sistemlerinin uluslararası ticaret üzerinde yarattığı engeller belirginleşmektedir.
 
Bu bağlamda, yurt içinde ve dışında helal akreditasyon alanında faaliyette bulunmak, uluslararası platformlardaki helal akreditasyon çalışmalarında ülkemizi temsil etmek ve yürütülen çalışmaların öncülüğünü üstlenmek üzere Türkiye’de helal akreditasyon hizmeti sunma yetkisini haiz tek kurum olarak Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) kurulmuştur.

Ticaret Bakanlığı Helal Akreditasyon Kurumu gibi ilginizi çekebilecek kaçırmamanız gereken makaleler!


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!