Helal belgesi nedir? Helal belgesi nasıl alınır?

Kategori: Sertifikalandırma - 739 viewsYorum Yazın
Helal belgesi nedir? Helal belgesi nasıl alınır?

Helal belgesi nedir? Helal sertifikası, Müslüman nüfusa yönelik ürün ve hizmetlerin İslam hukukunun gereklerini karşıladığını ve dolayısıyla hem Müslüman çoğunluklu ülkelerde hem de İslam’ı uygulayan önemli bir nüfus grubunun bulunduğu Batı ülkelerinde (Fransa) tüketime uygun olduğunu garanti eden bir belgedir.

Bu yazıda; helal sertifikası nedirhelal belgesi hangi kurumun onayından sonra verilirTSE helal sertifikası gibi kalbinizi mutmain edecek ve daha önce neden bilmiyordum diyeceğiniz konular da ilginizi çekecektir.

Helal sertifikası nedir gibi helal hassasiyeti olanlar, organik doğal ürünler için arzu ederlerse zengin bilgi kaynaklarına buradan ulaşabilirler.

Helal belgesi nedir?

Helal belgelendirme, özellikleri ve kaliteyi sağlayan bir süreçtir.Helal markasının kullanımına izin veren İslam Konseyi tarafından belirlenen kurallara göre ürünlerin. Esas olarak et ürünlerine ve süt, konserve gıda ve katkı maddeleri gibi diğer gıda ürünlerine uygulanır. Helal, özellikle et ürünleri için hayvanların tek bir kesimde kesildiğini, tamamen kanının akıtıldığını ve etlerinin başka şekilde kesilen hayvanlarla ve özellikle domuz eti ile temas etmediğini onaylar. 

helal belgesi nedir-helal sertifikası nedir-helal belgesi hangi kurumun onayından sonra verilir-helal belgesi hangi kurum tarafından verilir
Helal sertifikası nedir?

Helal, izin verilen anlamına gelen Arapça bir kelimedir. Helal sertifikalı bir ürün, ürünün İslam hukukuna göre izin verilebilir veya kabul edilebilir olduğu anlamına gelir. Sipariş f bu sertifika almak için ya da ürünler, bu tür bir inek veya tavuk ve bu kurallara uygun olarak kesilen gibi kabul edilebilir bir kaynaktan olmalıdır.

Helal sertifikası İslamda izin verilen ve insanın yemesi, içmesi ve kullanması gereken her türlü ürün için düzenlenen belgedir. Helal belgesi bulunan ürün ve hizmetler üretimin ve hizmetin her aşamasının İslami esas ve kaidelere göre kontrol edildiğini gösteriyor.

Ülkemizde iki kurum helal belgesi veriyor. Helal belgesi veren kurumlar Türk Standartları Enstitüsü ve GİMDES Helal Gıda ve Sertifikalama Araştırma Derneği. Ayrıca diğer İslam ülkelerinin de Helal belgesi veren kurumları bulunuyor. Bu kurumlardan akredite olan belgelendirme acenteleri de helal belgesi verebiliyor.

Helal Sertifikalı olmak neden önemlidir?

Dünya genelinde yaklaşık 2 milyar Müslüman var ve yaklaşık 4 milyonu ABD’de ikamet ediyor. Bu pazar segmenti, son birkaç yılda hızlı bir büyüme oranı yaşadı ve şu anda yaklaşık 2 trilyon USD değerinde.  CNBC’ye göre, talep hızla arttığı için kozmetik, kişisel bakım, sağlık ve ilaç endüstrileri Helal ürünlerde en büyük büyümeyi görecek.

Helal belgelendirmesi, güvenilir, yetkin ve tarafsız bir kuruluş, üretim denetimini, ürünün helal standartlarına uygun yapıldığının teyidi olarak ve buna göre onaylanmış bir belge içermeyen bir yöntem olduğunu söyledi. Helal gıdada olmak şartı ile sıhhi şartlar ve saflık olması gerektiği gibidir. Ayrıca Helal Sertifikası. Kontrol ünitesi aynı zamanda bu konuda ülkelere gıda güvenliği yönetimi hizmetleri için de destek vermektedir.

Helal belgesi hangi kurumun onayından sonra verilir?

Helal belgesi hangi kurum tarafından verilir? Helal belgesi hangi kurumun onayından sonra verilir?

Helal belgesi nedir? Üç tip belgeden söz etmek gerekiyor.

Helal belgesi nedir? Hizmet sektörü için de helal uygunluk belgesi düzenleniyor. Helal belgelendirme yalnızca gıda konusunda değil örneğin helal belgesi olan otellerhelal finans kuruluşları gibi çok farklı alanlarda yapılabiliyor.

Güncel helal belgelendirme konuları arasında Kripto para helal mi? ve Helal korona aşı açıklaması:Covid-19 aşıları helal mi? makalelerimizden istifade edebilirsiniz.

Ezcümle Helal sertifikalı ürünler dünyanın her noktasında yoğun ilgi görüyor.

Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) ülkemizde helal belgesi veren kuruluşları denetlemek, helal belgelerinin güvenilir olup olmadığını tespit etmek amacıyla kurulmuştur. Türkiye Cumhuriyeti Helal Akreditasyon Kurumu Ticaret Bakanlığı tarafından kurulmuştur.

Helal belgesi bulunan markalar hangileri gibi ilginizi çekebilecek kaçırmamanız gereken makaleler!


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!