Helal korona aşı açıklaması:Covid-19 aşıları helal mi?

Kategori: Tıp - 852 viewsYorum Yazın
Helal korona aşı açıklaması:Covid-19 aşıları helal mi?

Helal korona aşı süreci yaşanırken helal hassasiyeti konusundaki açıklamalar da yapılıyor. Genel olarak dünyadaki aşı çalışmalarının helal standartları dikkate aldığını belirtebiliriz. Bu konuda pek çok firma açıklamalarda bulunuyor.

Covid-19 aşıları helal mi? Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık “Kesinlikle helal” diyor.

Bu yazıda; korona helal aşı, Covid-19 aşıları helal mi, Çin aşısı helal mi, Rus aşısı helal mi, Biontek aşı helal mi gibi çok işinize yarayacak ve daha önce neden bilmiyordum diyeceğiniz konular da ilginizi çekecektir.

Korona helal aşı önerisi gibi helal hassasiyeti olanlar, organik doğal ürünler için arzu ederlerse zengin bilgi kaynaklarına buradan ulaşabilirler.

Helal korona aşı

Helal korona aşı konusunda Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık COVID-19 aşısı helal mi sorusuna şu cevabı veriyor:

Kesinlikle helal diyebiliriz. Vatandaşlar Diyanet İşleri Başkanlığı’nın fetva sayfasına bakabilirler. İster çocukluk ister yetişkin aşısı olsun, yaptırmakta sakınca yok. Çeşitli hadislerde ve ayetlerde de enfeksiyon hastalıklarından korunmayla ilgili tedbirler emrediliyor.

Korona helal aşı çalışmaları

Korona helal aşı çalışmaları ile ilgili Euronews’te yer alan bilgilere göre Geçtiğimiz ekim ayında koronavirüs aşı pazarlığı için Çin’e giden Endonezyalı heyetin arasında bir grup din adamı da yer aldı.

Diplomatlar milyonlarca doz aşının pürüzsüz şekilde ülkelerindeki halka ulaşması için görüşmelerini sürdürürken din adamları da aşının İslami kurallara uygun olup olmadığını araştırmak için oradaydı.

Domuzdan üretilen jelatin, saklama ve lojistikte aşıların etkinliğini uzun süre korumak için yaygın olarak kullanılıyor.

Bazı firmalar, dini sebeplerden dolayı domuz ürünü tüketmeyenler için domuzsuz jelatin içeren aşıları üretmeyi başardı. Ancak mevcut salgın iklimindeki zamanla yarış ve arz ve talebin küresel çapta oluşu, jelatinin kaynağının ne olacağı kaygılarını “endişeler listesi”nde en sonlara itiyor. Bu durum bazı Müslüman toplumlar da tartışma yarattı.

Çin aşısı helal mi?

Çin aşısı helal mi? Endonezya’da tartışma konusu olan Çin’in Covid-19 aşısı için ülkenin Ulema Konseyi ‘helal’ fetvası yayımladı.

Dünyanın en büyük Müslüman çoğunluğa sahip ülkesi, Türkiye’de de uygulanması öngörülen Çinli Sinovac’tan 3 milyon doz aldıktan sonra 13 Ocak’ta aşı kampanyasına başlayacaktı ancak aşıların İslami kurallara uygun olup olmadığı konusundaki tartışmalar sonrası gözler Ulema Konseyi’ne çevrildi. Ulema Konseyi’nden yapılan açıklamada Çin aşısı için ‘kutsal ve helal’ denildi.

Rus aşısı helal mi?

Rusya Müslümanları Dini İdaresi Başkan Yardımcısı İldar Alyautdinov, Sputnik V’nin geliştiricilerinden aldıkları bilgiye göre bu aşının içinde Müslümanlar için yasaklı bir madde bulunmadığını ifade etti.

Biontek aşı helal mi? Biontech aşısı helal mi?

Bu konuda net bir açıklama yapılmadı. Almanya’da Uğur Şahin ile eşi Özlem Türeci tarafından geliştirilen BioNTech aşısının içeriği ortaya çıktı. Domuzdan üretilen madde yok ama içinde şekerden çıkarılan alkol (Clycero) var.

Aşıda diyanetin helal sertifikası var mı?

ANKA Haber Ajansı, Diyanet İşleri Başkanlığına, “Aşıların içinde domuz proteini varsa dinen haram mı?” sorusunu yöneltti. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı, bu soruya yazılı olarak yanıt verdi.

Toplum sağlığı açısından salgın hastalıklara karşı koruyucu olduğu belirtilen aşıların kullanımında sakınca olmadığını belirten Diyanet İşleri Başkanlığı, “Esasen herhangi bir hastalığın tedavisinde helal maddelerden elde edilmiş alternatif bir ilaç/aşı bulunmadığı durumlarda; İslam âlimlerinin yaygın kanaatine göre, ‘Zaruretler yasakları mubah kılar’ kuralından hareketle, dinen haram kılınmış bir maddenin tedavide kullanılması caizdir” denildi.

Covid 19 aşıları helal mi gibi ilginizi çekebilecek kaçırmamanız gereken makaleler!


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!