Helal peynir mayası tartışması! Şirden mayası helal mi? Helal peynir mayası markaları hangileri?

Kategori: Gıda - 7.381 viewsYorum Yazın
Helal peynir mayası tartışması! Şirden mayası helal mi? Helal peynir mayası markaları hangileri?

Helal peynir mayası nedir? Artık pek çok konuda haram hassasiyeti daha çok dikkat çekiyor. Çünkü endüstriyel gıdaların artması katkı maddeleri ve şüpheleri beraberinde getiriyor. Peynir mayası üretiminde Mikrobiyal Mayalar kullanılıyorsa helal maya üretiminde bu bakterilerin geliştiği ortamdaki besin helal içerikli ise haramlık söz konusu olmamaktadır. 

Hayvansal menşeli mayalarda ise geviş getiren hayvanların 4. midesindeki kimozin ve pepsin enziminin ayrıştırılması yöntemi kullanılıyor. Domuz geviş getiren bir hayvan değildir ve bu yüzden bu kimozin ve pepsin enzimi bilinen adıyla peynir mayası domuzlardan elde edilemez! Piyasadaki peynir mayalarını şirden mayası helal mi noktasında da güvenle tüketilebilir.

Bu yazıda; helal peynir mayası açıklamaları, şirden mayası helal mi gibi aklınıza takılan ve daha önce neden haberim yoktu diyeceğiniz konular da ilginizi çekecektir.

Helal peynir mayası markaları gibi pürüzsüz bir yüz ile genç kalmak genç görünmek ve fit olmak için diğer benzersiz yöntemleri buradan keşfedebilirsiniz.

Helal peynir mayası açıklamaları

Kimozin helal mi? Kimozin nedir? Sütün içindeki kazeinin pıhtılaşmasını sağlar. Kimozine ek olarak, peynir mayası pepsin ve lipaz gibi diğer enzimleri de içerir. Rennet (büyük oranda rennin/kimozin içeren), geviş getiren genç hayvanların midelerinin şirden bölümünden elde edilmekte ve peynir yapımında süt pıhtılaştırıcı olarak binlerce yıldır kullanılmaktadır.

Kimozin gibi enzimler neden elde edilirse edilsin, peynir mayası haline gelince elde edildiği nesne olmaktan çıkar, değişime uğrar ve maya olarak kullanılmasında sakınca bulunmaz.

Helal peynir mayası nedir?

Helal peynir mayası konusunda ithal peynir mayaları haricinde şüphe duyulmamalıdır. Ülkemizdeki peynir mayaları yüksek oranda kimyasal sentezlerle yapılıyor. Bu nedenle helal noktasında sıkıntı olma ihtimali neredeyse bulunmamaktadır.

helal peynir mayası-bitkisel peynir mayası-helal peynir mayası satın al-helal peynir mayası markaları-şirden mayası helal mi-helal sertifikalı peynir mayası-peynir mayası helal mi-gimdes peynir mayası-peynir mayaları helal mi-kimozin helal mi-trakya peynir mayası helal mi-mayasan peynir mayası helal mi
Şirden mayası helal mi?

Kuzu, buzağı şirdeninden veya bitkisel peynir mayası eskiden evde yapılıyordu. Örneğin buzağı kursağı yani şirdeni soyulup yağı akıtılıp asılarak kurutulurdu. Daha sonra öğütülen şirdenler, tuzlu suda oda sıcaklığında 4-5 gün dinlendirilir ve peynir mayası elde edilmiş olurdu.

Bitkisel peynir mayası için ise kuzukulağı, nohut gibi mayalanabilen bitkiler kullanılabilir. İncir, kenger otu, nohut, altın çilek sütü mayalandıran bitkisel kaynaklar olarak biliniyor.

Şirden mayası helal mi?

Buzağı gibi geviş getiren hayvanların şirden bölümündeki bakterilerle elde edilen mayalara şirden mayası deniyor. Şirden mayası kadim dönemlerden beri Yörük Diyarı Anadolu’da kullanılıyor.

Şirden mayası helal mi şüphesi nereden doğuyor. Bunun sebebi domuz gibi İslam’a göre haram hayvanların şirdeninden de peynir mayası yapılabileceği endişesinden kaynaklanıyor.

Şirden mayası helal mi sorusunun cevaplarında burada birkaç noktaya değinmek istiyoruz.

 • İmam-ı Azam’a göre eti yenen hayvanların kursaklarından yapılan peynir mayasıyla elde edilen peynirler de helal hükmündedir.
 • Kimyasal sentetik peynir mayaları da helaldir.
 • İçine çözücü alkol atılan peynir mayalarının dahi kullanılabileceği görüşü alkolün, karışımın içinde değişime uğrayarak, temiz hale gelmesi nedeniyle caizdir.
 • Domuzdan alınan bir madde ile elde edilen peynir malası ise haramdır.

Helal peynir mayası markaları hangileridir?

Helal peynir mayası satın alarak şüphelerden kurtulmak isteyenler helal peynir mayası markaları hangileri diye soruyorlar. TSE veya GİMDES tarafından helal peynir mayası markaları olarak sertifika alan markaları listeledik. Elbette peynir mayaları helal mi noktasında güncel listeleri takip etmek önem arz ediyor.

Peynir mayaları helal mi?

Bazı okurlarımız Trakya peynir mayası helal mi veya Mayasan peynir mayası helal mi gibi spesifik markalar üzerinden de sorgulama yapıyor. Trakya peynir mayası helal mi veya Mayasan peynir mayası helal mi soruları dahil aşağıdaki listeyi inceleyebilirsiniz. Mayasan Peynir markası helaldir. Trakya Peynir mayası mikrobiyel kaynaklı bir mayadır ve helaldir.

Helal sertifikalı peynir mayası listesi

Peynir mayaları helal mi sorusuna cevap olarak helal sertifikalı peynir mayası markalarını listeledik. Burada yer almayan ama helal sertifikalı peynir mayası bulunabilir. Bu markalar da bize ulaşırlarsa listeye ekleyerek daha sıhhatli bilgiyi verebiliriz.

TSE ve GİMDES peynir mayası listesi

 • Yayla Peynir Mayası
 • Calcipower Peynir Mayası
 • Evde Peynir Mayaları
 • Chymo-Ren 180 Fermente Peynir Mayaları
 • Arı Maya Mikrobiyel Peynir Mayası
 • Fermento 750 Mikrobiyel Peynir Mayası
 • Süper Maya
 • Selçuk Maya
 • Provita Sıvı Kalsiyum Klorür
 • Dairyecol
 • MYS
 • Boviren
 • Lider
 • Mucoren
 • Rumeli Şirden Mayası

Helal peynir mayası satın almak gibi pürüzsüz bir yüz ile genç kalmak genç görünmek ve fit olmak için diğer benzersiz yöntemleri buradan keşfedebilirsiniz.

Şirden mayası helal mi haram mı gibi ilginizi çekebilecek kaçırmamanız gereken makaleler!


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!