Helal sertifikası nedir? TSE ve GİMDES helal sertifika nasıl alınır?

Kategori: Sertifikalandırma - 2.929 viewsYorum Yazın
Helal sertifikası nedir? TSE ve GİMDES helal sertifika nasıl alınır?

Helal sertifikası Müslümanlar için sağlam bir güvencedir. Aldığınız ürünlerde ve yediğiniz gıdalarda helal belgesi bulunması sizi müsterih edebilir. Kapitalist sistemlerin kar odaklı ve dini hassasiyetleri hiçe sayan yaklaşımları noktasında ‘Helal gıda sertifikası‘, helal belgesi adeta tek güvence oluyor.

Ey insanlar! Yeryüzünde bulunan şeylerin helal ve temiz olanlarından yiyin. Şeytanın adımlarına uymayın. Çünkü o size apaçık bir düşmandır.” (Sure 2,Ayet 168) Bu ayet-i kerime şiarınca helal belgesi hassasiyetini artıralım, helal gerçeklerini anlatalım.

Bu yazıda; helal belgesi bulunan firmalar, Gimdes helal sertifikalı ürünler, TSE helal sertifikası gibi kalbinizi mutmain edecek ve daha önce neden bilmiyordum diyeceğiniz konular da ilginizi çekecektir.

Helal belgesi nedir gibi helal hassasiyeti olanlar, organik doğal ürünler için arzu ederlerse zengin bilgi kaynaklarına buradan ulaşabilirler.

Helal sertifikası nedir?

Helal sertifikası İslamda izin verilen ve insanın yemesi, içmesi ve kullanması gereken her türlü ürün için düzenlenen belgedir. Helal belgesi bulunan ürün ve hizmetler üretimin ve hizmetin her aşamasının İslami esas ve kaidelere göre kontrol edildiğini gösteriyor.

Ülkemizde iki kurum helal belgesi veriyor. Helal belgesi veren kurumlar Türk Standartları Enstitüsü ve GİMDES Helal Gıda ve Sertifikalama Araştırma Derneği. Ayrıca diğer İslam ülkelerinin de Helal belgesi veren kurumları bulunuyor. Bu kurumlardan akredite olan belgelendirme acenteleri de helal belgesi verebiliyor.

Helal belgesi nedir? Helal belgesi nasıl alınır?

Yoğun olarak GİMDES helal belgesi alındığı görülüyor. Son zamanlarda TSE helal belgesi için ilginin de arttığını müşahade ediyoruz.

Helal belgesi nedir? Helal sertifikası neleri kapsar?

Helal belgesi nedir? Üç tip belgeden söz etmek gerekiyor.

Helal belgesi nedir? Hizmet sektörü için de helal uygunluk belgesi düzenleniyor. Helal belgelendirme yalnızca gıda konusunda değil örneğin helal belgesi olan oteller, helal finans kuruluşları gibi çok farklı alanlarda yapılabiliyor.

Güncel helal belgelendirme konuları arasında Kripto para helal mi? ve Helal korona aşı açıklaması:Covid-19 aşıları helal mi? makalelerimizden istifade edebilirsiniz.

Ezcümle Helal sertifikalı ürünler dünyanın her noktasında yoğun ilgi görüyor.

Helal belgesi alabilecek sektörler

 • Her türlü gıda, gıda katkı maddesi, gıda ambalaj malzemesi üreten ve satan firmalar,
 • Oteller ve lokantalar,
 • Kişisel bakım ürünleri, kişisel temizlik ürünleri, kozmetik ürünler üreten ve satan firmalar,
 • Ev tipi ve sanayi tipi temizlik kimyasalları ve temizlik malzemeleri üreten ve satan firmalar,
 • Sağlık amacıyla kullanılan kimyasal, ilaç, malzeme ve cihazları üreten ve satan firmalar,
 • Lojistik hizmetleri, çöp toplama, atık toplama vb. işleri yapan hizmet firmaları,
 • Yem ve yem katkı maddesi üreten firmalar,
 • Böcek ilaçları ve gübreler de dahil olmak üzere kimyasal ve biyokimyasal ürün üreten ve satan firmalar,
 • Proses makineleri ve ekipmanları üreten ve satan firmalar,
 • İçme ve kullanma suyu paketlemesi ve satışı yapan firmalar,
 • Çiftlikler ve balıkçılar
 • Finans kuruluşları

GİMDES helal sertifika

Gimdes (gımdes) Genel Başkanlığını Dr. Müh. Hüseyin Kami Büyüközer‘in yaptığı kuruluş olarak helal belgelendirme sektöründe öne çıkıyor. GİMDES, samimiyeti ve dini hassasiyeti sebebi ile Türkiye’deki Müslümanlar tarafından sahiplenilmiş bir kurumdur. 

Gimdes helal sertifika için gerekli şartlar nelerdir?

 • Ürünün ham maddeden başlaması ile mamul madde aşamalarına kadar ürünün bileşiminde bulunması ve bütün katkı maddelerinin doğal yollardan temin edilmesi, gerekirse İslamin şartlarına uygun ve insana zarar vermeyecek şekilde hazırlanmalıdır.
 • Ürünlerin bileşiminde veya imalat aşamasında kullanılan ham maddelerin yapıldığı kurum, kuruluş, firma gibi etkenlerin İslam inancıyla veya yaşantısına çelişki düşürmemeli.
 • Ürün paketlemelerde ve depolama şartların da insana zarar vermeyecek durumlarda ve İslam’a uygun olmalıdır.
 • Ürünün yapılan aşamasında, ürün bileşimlerinde yer alan bütün ortamlarda, ürün yapılırken bir araya gelen bütün bileşimler de İslam’ın emir ve şartlarına uygun olunması ve insana zarar verilmemelidir.
 • Sağlığa zarar vermeyen, temiz ve beslenme bakımından sağlığa uygun olması.
 • Üreticinin, inancı olmalı ve yaşantısı ile İslam’a açıklık olan aykırı durumlardan uzak olması.
 • Üretici İslami açılardan maliyeti üzerine alıp yerine getiriyor olmasıdır

Gimdes helal sertifika alan ürünler, Gimdes sertifikalı ürünler

Gimdesin sertifika verdiği ürünlerin listesi sıklıkla soruluyor. Elbette helal belgelendirme ömür boyu geçerli bir sertifika değil. Gimdes onaylı markalar veya Gimdes sertifikalı ürünler konusunda kurumun bazı ikazları bulunuyor.

 • Bir firmanın helal sertifikası almış olması demek onların bütün ürünleri sertifikalanmıştır demek değildir. Bu varsayım kimi firmalar için doğru olabilir ama birçok istisna da mevcuttur.
 • Lütfen ürünlerini almak istediğiniz firmaların “helal sertifikalarını” inceleyiniz..
Helal sertifikalandırma nasihatleri

Güncel Gimdes helal sertifikalı ürünler listesine buradan ulaşabilirsiniz. Özellikle Gimdes helal gıda sertifikası alan firmaların listesi merak ediliyor. Gimdes helal gıda sertifikası bulanan veya Gimdes helal sertifikalı (Gımdes helal sertifikalı) firma ve markalarını buradan inceleyebilirsiniz.

Gimdes onaylı markalar veya Gimdes sertifikalı ürünler için güncel listeyi takip ediniz.

Hangi helal sertifikası güvenilir?

Ülkemizde Helal belgelendirme yetkisi iki kurum tarafından yapılıyor. GİMDES (Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırmaları Derneği) ve TSE. (Türk Standartları Enstitüsü)

GİMDES uzun yıllardır helal sertifikalandırma konusunda hizmet veriyor. Bu konuda güvenilir çalışmalara imza atmış durumda. Ayrıca ülkemizin mütedeyyin insanları tarafından da bilinen ve kabul görmüş bir kamuoyu onayına sahiptir.

TSE ise son yıllarda bayladığı helal belgelendirme alanında çok başarılı işlere imza atıyor. Bu konuda her geçen gün yenilikleri ve ağırlığını hissettiren bir devlet kurumudur.

Helal belgesi veren kurumlar: TSE

Elbette iki kurumdan da alınan helal sertifikaları güvenilirdir. Hangi helal sertifikası güvenilir sorusu için ülkemizin inanç dünyasına göre hizmet veren bu iki kurum ve onların akredite ettiği belgelendirme firmaları güvenle tercih edilebilir.

Helal belgesi bulunan markalar hangileri gibi ilginizi çekebilecek kaçırmamanız gereken makaleler!


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!