Helal tavuk hakikatleri!

Kategori: Gıda - 9.822 viewsYorum Yazın
Helal tavuk hakikatleri!

Helal tavuk yemek elbette her Müslümanın hassas olduğu bir konudur. Bununla birlikte günümüzde tavuklar endüstriyel süreçlerle mutfağımıza eliyor. Dolayısıyla bizim kontrolümüz dışında ambalajlı olarak satın alınıyor.

Bu noktada ‘Helal gıda sertifikası‘ tek güvence oluyor. O halde helal sertifikası gerekli katı koşulları içeriyor mu yoksa firmaların talepleri ve kapitalizmin dayatması doğrultusunda ‘esneklik’ mi sağlıyor? Burada bazı şüpheler var. Gelin bu şüphelerin üzerine gidelim.

Bu yazıda; Gimdes helal tavukhelal kesim tavuk, helal sertifikalı tavuk gibi kalbinizi mutmain edecek ve daha önce neden bilmiyordum diyeceğiniz konular da ilginizi çekecektir.

Ayrıca Şenpiliç helal mi, Beypiliç helal mi, Erpiliç helal mi, Gedik piliç helal mi, Lezita helal mi, Has tavuk helal mi, Gedik tavuk helal mi gibi helal sertifikalı tavuk markaları hakkında bilgileri öğrenerek tavuk yerken aklınıza hiç bir soru takılmayacaktır.

Helal kesim tavuk markaları gibi helal hassasiyeti olanlar, organik doğal ürünler için arzu ederlerse zengin bilgi kaynaklarına buradan ulaşabilirler.

Helal tavuk nedir?

Helal tavuk kendi beslediğimiz veya endüstriyel olmayan süreçlerle üretilen tavuklar olarak açıklanabilir. O halde şu soru akla takılıyor. Endüstriyel olarak üretilen tavuklar helal mi? TSE ve GİMDES helal tavuk sertifikaları yeterli mi?

helal tavuk-helal tavuk nedir-helal tavuk şartları-helal tavuk standartları-helal kesim tavuk-gimdes tavuk-gimdes helal tavuk-helal kesim tavuk markaları-şenpiliç helal mi-beypiliç helal mi-erpiliç helal mi-gedik piliç helal mi-lezita helal mi-helal sertifikalı tavuk-has tavuk helal mi-gedik tavuk helal mi-lezita tavuk helal mi-toros tavuk helal mi-banvit tavuk helal mi-gimdes sertifikalı tavuk-doyfarm tavuk helal mi-erpiliç helal kesim mi-beypiliç helal mı gimdes-besler tavuk helal mi-as piliç helal mi-gedik marka tavuk helal mi
TSE ve Gimdes helal tavuk markaları hangileridir?

Önce bir endüstriyel üretimde helal belgesi olmayan tavuk fabrikalarında süreç nasıl işliyor açıklayalım. Madde madde açıklıyoruz.

Endüstriyel tavuk nasıl üretiliyor?

 • Yumurtadan çıkan civcivler anlaşmalı tavuk çiftliklerine teslim ediliyor. Bu çiftliklerde piyasada standart olarak satılan yemlerle büyütülerek 40-45 günde kesime hazır tavuk haline getiriliyor.
 • İşleme tesisine vardıklarında, insancıl muamele konusunda eğitilmiş işçiler, onları hareketli bir hat üzerinde ayaklarından dikkatlice askıya alır. Saniyeler içinde, tavuğun göğsünde rahatlatıcı bir his sağlayan “ovma çubukları” sayesinde tavuklar sakinleşir. Bu, düşük aydınlatma ile birlikte kuşları sakin tutmak için kullanılır.
 • Modern kümes hayvanı işleme tesislerinde tavukların hızlı ve acısız bir şekilde işlenmesi için her türlü çaba gösterilmektedir. İlk olarak, kesimden önce bilinçsiz ve acıdan habersiz hale getirilirler. etlik piliçleri kesimden önce bayıltmanın başlıca bir yöntemi vardır ve o da “ elektrikle bayıltma ”dır. Ülkemizde kullanılmasa da tavukları karbondioksit kullanarak uyutan bir kontrollü atmosferde bayıltma (CAS) sistemleri de bulunuyor.
 • Teknoloji, rahatsızlığı en aza indirmek için kesim işlemini son derece hızlı hale getirir. Bilinci yerinde olmayan bir tavuğun boğazını tek bir şekilde kesmek büyük ölçüde etkili olsa da, bıçak herhangi bir nedenle ıskalarsa, eğitimli işçiler kalan kuşları hızla kafalarını koparmak için hazır bekliyor.

Endüstriyel tavuk nasıl üretiliyor?

 • Kesimden sonra tavuklar tüylerinin alındığı bir sürece girerler. Bu, tavuğu işlemeye hazırlamak için gereklidir. Bu, tavuğu tüylerini gevşetmeye yardımcı olmak için tasarlanmış bir sıcak su banyosundan geçirerek başlar. Tüy alma işlemi, tüyleri çıkarmak için dönen yüzlerce küçük kauçuk “parmak” içeren “toplayıcı” adı verilen bir makine tarafından gerçekleştirilir.
 • Tüyleri alındıktan sonra tavuklar, iç organları ve ayakları çıkaran “iç organ çıkarma” hattına gönderilir.
 • Organlar çıkarıldıktan sonra, karkaslar muayene edilmeden önce temizlenir. Bakterileri daha da azaltmak için ek bir önlem olarak, her kuşa su ve organik durulama uygulanabilir. Ayrıca ilaçlı su kullanımı raf ömrünü de uzatıyor.
 • Tavuklar soğutulduktan sonra, gıda güvenliğini daha da sağlamak için, tavuk fabrikalarındaki ekipman ve ürünler üzerinde şirketler tarafından mikrobiyolojik testler yapılır. Buna Salmonella gibi mikroorganizmalar için testler dahildir.
 • Uygun şekilde test edildikten ve soğutulduktan sonra, karkas tipik olarak çeşitli farklı ürünleri barındırmak için kesilir ve kemikleri çıkarılır. İşleme tesisine bağlı olarak, bu ürünler mağazalarda satılan taze veya dondurulmuş tavukları, restoranlarda kullanılan veya ihraç edilen tavukları içerebilir. Bu, bagetler, butlar, butlar, kanatlar, göğüsler ve daha fazlası gibi yerel marketlerde en sık görülen “tepsi paketlerinde” satılan hazır ürünleri içerir.
 • Tavuk parçalara ayrıldıktan sonra tepsilere paketlenir ve sarılır. Sarılmış ürün sepetlere konur ve bir “patlama tüneli”nden geçerek soğumaya gönderilir. Bu, ürünün daha uzun süre taze tutularak daha uzun bir raf ömrüne sahip olabilmesi için yapılır. Bu işlem sırasında ürün önemli ölçüde soğutulsa da donmaz.
 • Son aşama paketleme işlemi sonrası frigofirik araçlarla soğuk saklama koşulları içerisinde marketlerin soğutuculu raflarına kadar ulaştırılmasıdır.

Helal tavuk standartları yeterli mi?

Helal tavuk standartları helal tavuk şartları için kafi midir? Helal belgeli tavuklarda yukarıda özetlenen süreç üç noktada ayrışıyor.

 • Kesim öncesi bayıltmak için elektrikli suya sokulmuyor.
 • Kesim sonrası tüylerin kolay yolumu için sıcak suda haşlanmıyor.
 • Raf ömrünün uzatılması için ilaçlı suya sokulmuyor.

Akdeniz Toros Et ve Etmamülleri San.Dış Tic. Ltd. Şti. Yöneticisi Veteriner Hekim Serhat Yurtal, helal sertifikalı firmaların çoğunun tavukların beslenmesine dikkat etmediğini söyledi. Kesim öncesi elektrikli suda şoklama yapıldığına da değinen Yurtal, “Şoklamaya tabi tutulan tavukların içlerinde zayıf olan varsa onlar ölebiliyor” dedi.

Hemen akabinde kesildiği için ölüp ölmediği belli olmuyor. Bunun yanında ise kesim sonrası tüylerin yumuşaması için yüksek sıcaklıkta kimyasal katkılı suda haşlama yapılıyor. Haşlama havuzlarındaki tavukların yüksek sıcaklıkta derileri genleşerek kirli haşlama suyunu bünyesine çekiyor, her türlü mikrop da böylece tavuğa geçebiliyor.

Bu mikropların kırılması ve izole edilmesi ve raf ömrünün uzaması için üretim sonunda ilaçlı sudan geçiriliyor. Bu tür üretimin sonunda ortaya beyaz, albenisi olana, ama helalliği şüpheli bir piliç ortaya çıkıyor. Bir tavuk üretim tesislerinin kesim ve üretim parkurunda şoklama ve haşlama üniteleri varsa o tavuğun helalliğini siz takdir edin.” açıklamasıyla helal tavuk piyasasındaki acı durumu özetledi.

Gimdes helal tavuk

Gimdes helal tavuk standartları karşılayan firmalar için belge düzenleyen bir kurum. Bu kurumun helal belgeleri geniş bir İslami hassasiyeti olan camia tarafından güvenilir bulunuyor.

Gimdes tavuk markaları marketlerde özellikle tercih edilebiliyor. Gimdes tavuk helal sertifikası almış firma ve markaları buradan inceleyebilirsiniz.

GİMDES helal standardı içerisinden helal kesim ile ilgili olan maddeleri aşağıda alıntılıyoruz. Maddeleri inceleyerek ‘esneklik’ sağlanıyor mu karar verebilirsiniz! Lütfen çok dikkatli okuyun.

GİMDES HAYVAN VE KANATLILARIN KESİM ÖNCESİ ŞARTLARI

Yalnızca aşağıdaki şartları yerine getiren hayvan ve kanatlılara kesim izni verilebilir:

 • Bütün hayvan ve kanatlılar beslenmede etobur ve sürekli necasetle beslenir duruma sokulmayacak bir yem rasyonuna tabi tutulmalıdır.
 • Bütün hayvan ve kanatlılar, sağlıklı olmalıdır, hastalık ve yara izinden arî olmalıdır ve hiçbir şekil bozukluğu göstermemelidir.
 • Kesimden önce, hayvan ve kanatlılara insanî bir tarzda muamele edilmelidir. Kesime hazırlanmış bütün hayvan ve kanatlılara, onları hastalandıracak, vuracak, stres ve korkuya neden olacak hareketler kesinlikle yasaktır.
 • Kesimden önce kesme ve yaralama gibi davranışlardan kaçınılmalıdır.

GİMDES HELAL STANDARDI KESİM ŞARTLARI

 • Helal hayvanların kesim yerleri, helal olmayan hayvanların kesim yerinden tam olarak ayrılmalıdır. Helal kesim aşağıdaki düzenlemelere göre yürütülmelidir:
 • Helal kesim ancak bir Müslüman tarafından yerine getirilmelidir(Kitabî veya bir başkası olmayacaktır). Bu Müslüman, aklı yerinde ve ergen çağda olmalıdır. İslamda hayvanların boğazlanması ile ilgili şartları, kuralları ve esasları kavramış olmalıdır.
 • Kesilecek hayvanlar, bir Müslüman tarafından yenebilen ve Helal şartlarda olan bir hayvan olmalıdır.
 • Kesim esnasında hayvanın canlı olması veya diri olduğu zannını verecek görünümde olması şarttır.
 • Boğazlama soluk ve yemek borularının kesilmesi ile gerçekleştirilir. Atar damar ve boyundaki ana damar, her iki ana damar kesildiği zaman, otomatik olarak kesim tamamlanmış olur. Omurilik ve kafanın tamamı kesilmemelidir. Bu şekilde yapılan bir kesim kanın tamamen ve hızlı bir şekilde çıkmasını sağlar.
 • Boğazlama yalnız bir kez yapılmalıdır. Boğazlamanın “kesim işlemi”, boğazlama esnasında, kesme aletinin hayvanı terk etmediği süresince geçerlidir. Bıçağın herhangi bir ayrılışı, boğazlama hareketinin bir sonu olarak kabul edilir. Bir hayvan üzerinde çok sayıda boğazlama hareketi kabul edilmez.
 • Kanın akıtılması kendiliğinden ve tam olarak sonuçlandırılmalıdır.
 • Hayvanın derisinin soyulmasına, hayvanın öldüğü anlaşıldıktan sonra başlanmalıdır.
 • Şüpheden uzak kalınması için boğazlama testereleri, aletleri ve takımları sadece Helal hayvanların boğazlanmasında kullanılmalıdır. Boğazlama testeresi veya aleti, her zaman keskin durumda muhafaza edilmelidir.
 • Helal boğazlama eylemi, normal boyunlu hayvanların nefes borusu ağzı(gırtlak çıkıntısı)’nın hemen öncesinde, tavuk, hindi, kaz, deve kuşu, deve gibi uzun boyunlu hayvanlar için nefes borusu ağzının hemen sonrasında bazı noktalarda bir yarma işlemi ile başlanmalıdır.
 • Her bir hayvanın boğazlanmasından önce hızla dua edilmesi için yüksekçe “bismillah Allahuekber” sözcüğü söylenmelidir. Bütün mezheplerde bu ibarenin,unutma ve kasıtsız olma hali hariç, söylenmesi zorunludur.
 • Boğazlamanın amacı, başka niyetler için değil, sadece Allah rızası için olmalıdır.
 • Helal et için doğrulanmış bütün sertifikalar, ürünün geldiği ülkeden alınmış sağlık sertifikası ile birlikte GİMDES veya GİMDES tarafından tanınmış İslami bir kurum tarafından onaylanmış ve imzalanmış olarak piyasaya çıkartılmalıdır.

GİMDES HELAL STANDARDI HAYVANLARIN SERSEMLETİLMESİ

Kesimden önce sadece kanatlı hayvanların şoklanmasına sersemletmek amacıyla izin verilmiştir. Bu tür hayvanlardan başka tür hayvanlar için hiçbir çeşit şoklamaya izin verilmez.

GİMDES HELAL STANDARDI KANATLILARIN HELAL KESİLMESİ

 • Hangi şekilde olursa olsun mekanik bıçakla kanatlı kesimine izin verilmez:
 • Kanatlılarda tesisin üretim hacmine uygun olacak şekilde bir veya birden fazla Kasap vasıtası ile elle kesim yapılmalıdır. Kasaplar Müslüman olmalıdır. Kasap/veya Kasaplar hareketli hatla gelen kanatlıları “Bismillahi Allahuekber” duasını ezberinden söyleyerek sırayla bıçakla elle kesim yapacaktır.
 • Bıçak olarak tek ağızlı tip kullanılmalıdır ve daima bilenmiş durumda muhafaza edilmelidir.
 • Kesim işlemi esnasında, kanatlının gırtlak, yemek borusu ve boyun bölgesindeki ana kan damarları kesilir.
 • Kasap, her bir kanatlının tam olarak boğazlandığını kontrol etmelidir. Kanatlılar yolunmaya gitmeden önce kesimin sonucu olarak ölmüş olmalıdır.
 • Tüy yolma işleminde azami 50-54 C derecede temiz bir sudan geçirilmesine izin verilir.

Helal kesim tavuk markaları

Helal kesim tavuk markaları ile ilgili editörlerimiz tarafından hazırlanan tafsilatlı bir makaleyi istifadenize sunmak istiyoruz. Helal kesim tavuk markaları başlıklı makaleyi mutlaka tahkik etmenizi istirham ediyoruz.

Helal kesim tavuk markaları gibi helal hassasiyeti olanlar, organik doğal ürünler için arzu ederlerse zengin bilgi kaynaklarına buradan ulaşabilirler.

Helal tavuk şartları içinde üretim yapan firmalar ve markalar hangileri?

Editörlerimiz pek çok firma ile temasa geçerek helal sertifikası olup olmadığını inceliyor. Her biri başlı başına makale konusu olduğu için aşağıdaki listeden ilgilendiğiniz tavuk markası üzerine tıklayarak ilgili makaleye ulaşabilirsiniz.

Helal sertifikalı tavuk markaları hangileri? TSE ve Gimdes sertifikalı tavuk markaları nelerdir?

 • Şenpiliç helal mi?
 • Beypiliç helal mi? Beypiliç helal mı gimdes belgesi var ım?
 • Erpiliç helal mi? Erpiliç helal kesim mi?
 • Gedik piliç helal mi? Gedik marka tavuk helal mi? Gedik tavuk helal mi?
 • Lezita helal mi? Lezita tavuk helal mi?
 • Has tavuk helal mi?
 • Toros tavuk helal mi?
 • Banvit tavuk helal mi?
 • Doyfarm tavuk helal mi?
 • Besler tavuk helal mi?
 • As piliç helal mi?

Gimdes helal tavuk markaları hangileri gibi ilginizi çekebilecek kaçırmamanız gereken makaleler!


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!