İnstagram çekiliş haram mi diyanet fetvası var mı? İnstagram çekiliş haram mı?

Kategori: Alışveriş - 1.911 viewsYorum Yazın
İnstagram çekiliş haram mi diyanet fetvası var mı? İnstagram çekiliş haram mı?

İnstagram çekiliş haram mi Diyanet fetvası nedir? İnstagram çekiliş haram mı? Sosyal medya platformları içerisinde popüler uygulama instagram çekiliş yapan fenomenler ile yaygın bir kullanıma sahip. İslami hassasiyete sahip kardeşlerimizin sıklıkla sorduğu bir soru var: İnstagram çekiliş haram mı? Daha geniş anlamıyla sosyal medya çekilişi haram mı? Bu konunun iki temel noktası var. Birincisi meşru ve helal hassasiyeti olan hesapların tercih edilmesidir. İkincisi ise ödülün hangi parayla verildiği mevzusudur.

Bu yazıda; instagram çekiliş haram mıinstagram çekiliş haram mi diyanet fetvası, sosyal medya kullanmak caiz mi gibi kalbinizi mutmain edecek ve daha önce neden bilmiyordum diyeceğiniz konular da ilginizi çekecektir.

Sosyal medya kullanmak caiz mi gibi helal hassasiyeti olanlar, organik doğal ürünler için arzu ederlerse zengin bilgi kaynaklarına buradan ulaşabilirler.

İnstagram çekiliş haram mi Diyanet ne diyor?

Bu konuda Diyanet İşleri Başkanlığının özel bir fetvası bulunmuyor. Bununla birlikte çekiliş haram mı, market ve mağazalarda alışveriş karşılığında verilen çekiliş kuponlarına çıkan hediyeler helal midir sorusuna verdiği fetva konuya ışık tutuyor: Taraflardan birinin kazanıp diğerinin kaybettiği bütün şans oyunları kumardır. Sadece kazananın kârlı çıktığı, kaybedenin ise zarara uğramadığı uygulamalar kumar niteliğinde değildir.

İnstagram çekiliş haram mi diyanet?

Buna göre; marketlerde ve mağazalarda iş yeri sahiplerinin alışveriş yapan müşterilerine verdikleri çekiliş kuponuna hediye çıkması durumunda, müşterilerin çıkan hediyeleri almalarında bir sakınca yoktur (Kâsânî, Bedâî’, VI, 206). Çünkü müşterilerden birinin kazanması halinde diğerleri bir şey kaybetmemektedir.

Ancak, çekilişe katılmak için ayrıca bir ücret ödenmesi halinde yatırılan para üzerinden şans yolu ile kazanç elde etme durumu söz konusu olacağından yapılan çekiliş işlemi kumar olur.

İnstagram çekilişleri caiz mi?

İnstagram çekilişleri caiz mi? İnstagram çekilişleri hesap sahiplerinin takipçi, beğeni artırma amacıyla uyguladıkları bir sistem. Bu sistemde çekilişe katılmak için bazı şartlar öne sürülüyor. Fotoğrafı beğenmek, yorum yapmak, yoruma arkadaşları etiketlemek, belirtilen sayfaları takibe almak gibi istekler sıralanıyor. Bu görevleri yerine getirenler çekilişe katılma hakkı kazanıyor.

İnstagram çekilişleri caiz mi?

Alimler sosyal medya kullanmak caiz mi sorusuna helal, faydalı ve günah görüntü, yorum ve paylaşımlar barındırmayan hesaplar ile etkileşimde olmak suretiyle caiz fetvasını veriyorlar.

Bu doğrultuda instagram helal mi sorusuna da yukarıdaki şartlar dahilinde helal deniliyor.

İnstagram çekilişleri haram mı?

İnstagram çekilişleri caiz mi? Sosyal medya çekilişi haram mı? Eğer çekilişe katılanların paraları toplanıp lotarya veya piyango gibi dağıtılmıyorsa caizdir.

Burada önemli bir nokta da katkı sağlanan hesapların da meşru olması ve haram konularla iştigal etmiyor olması gerekiyor.

Yukarıdaki koşullarda instagram çekilişleri caiz mi sorusuna caiz fetvası veriliyor.

İnstagram çekiliş haram mı gibi ilginizi çekebilecek kaçırmamanız gereken makaleler!


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!