Kripto para helal mi?

Kategori: Finans - 1.057 viewsYorum Yazın
Kripto para helal mi?

Kripto para helal mi, caiz coin var mı veya sanal para helal midir? Bu sorular helal hassasiyeti olan her Müslümanın kafasını meşgul ediyor. Bu noktada Diyanet İşleri Başkanlığı konu ile ilgili bir soruya fetva niteliğinde cevap da verdi.

Bu yazıda; sanal para helal midir, kripto para almak caiz mi, sanal paralar helal mi, caiz coin gibi çok işinize yarayacak bilgiler sunuluyor. Ayrıca daha önce neden bilmiyordum diyeceğiniz konular da ilginizi çekecektir.

Kripto para almak caiz mi gibi helal hassasiyeti olanlar, organik doğal ürünler için arzu ederlerse zengin bilgi kaynaklarına buradan ulaşabilirler.

Kripto para helal mi?

Ani düşüş ve yükselişler kripto paralarda getiri fırsatı sunuyor. Bu durumdan yararlanan insanların zenginleşme öyküleri dikkatleri sanal para helal midir sorusuna getiriyor. Kripto para almak caiz mi? Şimdi bu konuyu tafsilatlı olarak inceleyelim.

Öncelikle sanal para blockchain olarak bilinen bir şifreleme sistemi ile üretiliyor. Merkez Bankası gibi bir otoriteye bağlı değil. Sanal parayı üreten firma projesi işin sırrı. Çünkü doğru orantılı olarak sınırlı sayıda bir sanal para hacmi sağlıyor.

Sanal paralar gerçek kağıt paraların yerine de pek çok alanda değişim aracı olarak kullanılabiliyor. Öyle ki bazı görüşlere göre gelecekte kağıt paraların yerine geçecekler.

Buradaki mesele kripto paraların değer artış ve düşüşlerinden yararlanmak isteyenlerin tıpkı döviz, altın gibi bu enstrümanları yatırım aracı olarak görmelerinden kaynaklanıyor.

kripto para helal mi-sanal para helal midir-kripto para almak caiz mi-sanal paralar helal mi-kripto para almak helal mi-caiz coin
Kripto para almak helal mi?

Sanal para helal midir?

Sanal para helal midir? İşte fetva ve kaynağı! Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı’nın kripto paralarla ilgili şu açıklamasını veriyoruz.


“Kullanıcılar arasında değişim ya da kıymet ölçüsü olarak genel kabul gören, kaynağı itibariyle kullanıcılara güven veren her türlü paranın kullanımı caizdir.

Bu noktada önemli olan husus, para olarak bilinen değişim aracının kendi özünde yani üretim şeklinde, sürüm aşamalarında ve muhataplık niteliğinde büyük belirsizlik (garar) içerip içermemesi, bir aldatma (tağrir) aracı olarak kullanılıp kullanılmaması ve belli bir kesimin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine vesile olup-olmamasıdır.

Son yıllarda ortaya çıkan ve birçok çeşidi bulunan, dijital-kripto paralardan her birini kullanmanın hükmünü yukarıdaki genel ilkeler doğrultusunda değerlendirmek gerekir.

Buna göre kendi özünde ciddi belirsizlikler taşıyan, aldanma ve aldatma riski ileri düzeyde olan, dolayısıyla herhangi bir güvencesi bulunmayan ve kamuoyunda saadet zinciri olarak bilinen uygulamalar gibi belirli kesimlerin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine yol açan dijital kripto paraların kullanımı caiz değildir.

Sanal paralar helal mi noktasında Diyanet’in görüşü net.

Caiz coin nedir?

Almanya merkezli bir sanal para birimidir. Elbette Caiz coin sanal paralar helal mi noktasında ‘helal kripto para‘ argümanı ile sunuldu. Caiz coin nedir, nasıl İslami hassasiyetler sunuyor biraz daha yakından bakalım.

Caizcoin’in broşür ve ilanlarında neler vaad ediliyor? Haydi bir göz atalım. “Caizcoin sadakati ve ödül programının bir parçası olun”, “Arkadaşlarını ve aile bireylerini bu yatırım fırsatına kazandıranların ‘cemaat bilgesi'” olacakları belirtiliyor.

Caiz coin sanal para biriminin özellikleri şu şekilde sıralanıyor.

  • İslami finans standartlarına uygun kripto para birimidir.
  • En önemlisi silah, tütün, yetişkin endüstrisi, alkol veya domuz eti endüstrisi gibi alanlarda faaliyet gösteren şirketlerle iş yapılmaması.
  • İslami Finans standartlarına uygun cüzdan ve borsaların kullanılması.
  • İslam ahlakına uygun kredi limitleri.
  • İslami normlara uygun proje finansmanı.
  • Küresel bankacılık varlıklarında ve yatırımlarında 162 trilyon ABD dolarına ulaşma potansiyeli.
  • Yatırım kataloğu için İslami platforma kolay yatırım (devlet direktifleri, hisse senetleri, mülk, fonlar ve diğerleri)

Helal hassasiyeti olanlar! Kripto para almak helal mi gibi konular yanında pek çok içerik seni bekliyor. Organik doğal ürünler için arzu ederlerse zengin bilgi kaynaklarına buradan ulaşabilirler.

Sanal para helal midir gibi ilginizi çekebilecek kaçırmamanız gereken makaleler!


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!