Küresel ekonominin parlayan yıldızı ‘Helal Gıda’ sektörü

Kategori: Genel / Gıda - 2.343 viewsYorum Yazın
Küresel ekonominin parlayan yıldızı ‘Helal Gıda’ sektörü

Helal ürünlere olan ilgi dünya genelinde yükseliyor. Yalnızca Müslüman ülkelerde değil diğer inançlara sahip yoğun nüfusun yaşadığı ülkelerde de helal ekonomi hızla yükseliyor.

Helal sektörü içerisinde ise gıda başı çekiyor. Dubai’de düzenlenen Küresel İslami Ekonomi Zirvesi’nde bu konu gündem oluşturdu. Şöyle ki helal gıda sektörüne 1,1 trilyon dolar harcandığı tahmin ediliyor. Böylesine büyük bir Pazar elbette iştah kabartıyor ve dikkati çekiyor.

Dünyada helal gıdaya olan ilgi artıyor

Dünyada helal gıdaya olan ilgi artıyor

Zirvede düzenlenen panelde helal gıdanın potansiyeli ve geleceği tartışıldı.  Basında yer alan bilgileri göre sektör temsilcileri helal yiyecek ifadesinin sağlık algısıyla bütünleştiğini belirttiler.

Küresel İslami Ekonomi Raporu’na göre, dünya genelinde sadece Helal yiyecek ve içecek ile yaşam tarzı ürünlerine harcanan miktarın 2019 yılına kadar, her yıl yüzde 10’dan fazla artarak 3 trilyon 700 milyon Dolar değerine ulaşacağı tahmin ediliyor.

Helal gıdaya olan ilgi ülkemizde de yükseliyor. Artık tanınmış pek çok markanın ürün ambalajında helal sertifika logosunu kullandığını görmekteyiz. Bu durum firmaların sertifikasyon konusundaki talep artışından da teyit edilebiliyor.

Gelecek helal gıdadadır. Helal gıdanın yaygınlaşması dünyada sağlıklı beslenmenin de önünü açacaktır.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!