Torku ürünleri helal belgesine sahip mi?

Torku ürünleri helal belgesine sahip mi?

Pankobirlik Başkanı Recep KONUK, vizyonuyla Anadolu’dan global bir markanın çıkmasına büyük katkı sağlamış bir kahraman. Torku onun vizyonuyla global bir marka olma yolunda hızla ilerliyor. Başkan Torku’yu bakın nasıl anlatıyor: “Divan-ı Lügati’t Türk’te ipek gibi saf, temiz, sağlam, ipeksi diye tarif edilen Torku, 1950’lerin başında bir şeker fabrikası inşa ederek ürünlerini değerlendirmek ve gıdada söz sahibi olmak için kooperatif çatısı altında bir araya gelen üreticiler tarafından kurulan Konya Şeker’in gıda markasıdır.

2000’li yılların başında vizyonunu ve hedeflerini yenileyen Konya Şeker, kendi faaliyet alanını pancar şekeri üretimi ile sınırlamamış ve bir çiftçi kuruluşu olmanın sorumluluğu ile ülkemiz topraklarında ülkemiz çiftçisinin ürettiği bitkisel ve hayvansal ürünleri katma değerli ürün haline getirerek, tarladaki çiftçi ile nihai tüketiciyi aracısız buluşturmayı amaç edinerek yatırımlarını başlatmıştır.”

Torku ürünlerine olan ilginin artması bu markanın helal belgesi sahipliğini gündeme getirdi. Bu konuda gelen sorulara Torku kendi sitesinde helal belgelerini yayınlayarak cevap veriyor.

Türk Standartları Enstitüsü’ne başvurarak, teknik ve İslami denetimden geçen Torku markası çikolata ve süt ürünlerine TSE’den helal sertifikası almıştır. Diğer ürünleri için ise sertifikalama sürecinin devam ettiği tamamlanma aşamasında olduğu bildirildi.

Torku helal sertifikası

Torku helal sertifikası

TSE helal sertifikalama yaparken denetlemelerde Diyanet İşleri Başkanlığı desteği ile hareket etmekte, Din İşleri Yüksek Kurulundan görevlendirilen bir kişinin onayı ile sertifikalandırılacak ürününde helallik denetimi yapmaktadır. Bu görevli Diyanet’in fetvaları doğrultusunda sertifikalama işlemenin sürdürülmesini yürütmektedir.

Başkanın ifadesiyle Tarladan rafa tüm üretim zinciri ile Anadolu’nun markası olan TORKU; Anadolu gibi güvenilir, Anadolu gibi doğal. Biz de artık gönül rahatlığıyla diyebiliyoruz ki Anadolu gibi ‘Helal’.

 

 

 

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!