Unutkanlık Duası

Kategori: İlmihal - 190.387 viewsYorum Yazın
Unutkanlık Duası

Unutkanlık duası taleplerinin çokluğu unutkanlığın çağımızın yaygın hastalıklarından olduğunun göstergesi. Unutkanlık için esmaül hüsna okunabilir. Unutkanlık için dua ve zikir çok büyük fayda sağladığı gibi esenlik ve huzur da verecektir. Unutkanlık için ne iyi gelir diye düşünme, unutkanlık dualarına sarıl.

Unutkanlıktan kurtulmak ve beyin ile ilgili sıkıntıları çözebilmek için Beyni Genç Tutmanın 7 Basit Sırrı (http://www.genckalanlar.com/beyin-ve-genc-tutmanin-7-basit-sirri/) isimli yazıdan istifade edebilirsiniz.

Hafızamızı sağlama almak ve Allah Muhafaza Alzheimer / Alzaymır gibi akıl hastalıklarına tutulmamak için hafıza güçlendirme çalışmaları yapmak gerekiyor. bu çalışmaları dua ile desteklemek ve Allah’ın kudretinden, mağfiretinden yardım beklemek durumundayız. Sizlerin istifade edebileceği unutkanlık duası, hafıza duası örneklerini aşağıda veriyoruz. Allah hafızamıza sahip çıkan, ibadetimizi daim eden, ruh ve vücut sağlığı yerinde kullarından eylesin. Amin.

Unutkanlıktan kurtulmak için dua – Unutkanlığa karşı okunacak dua

Fe Fehhemnehe Süleymene ve küllen eteyne hukmev-ve ilmev-ve sek(k)hharna mea Davudel cibele yusebbihne ve’t-tayra ve küne failin. Allahümme zidni ilmen.

Unutkanlık Duasının Türkçe Meali ( Anlamı )

Biz Allah’ın vermiş olduğu hükmü vakit kaybetmeden Süleyman’a bildirmiştir. Zaten her birine ilim ve hüküm vermiştir. Davud ile birlikte tesbih etsinler diye kuşları ve dağları buyruk altına aldık. Tüm bunları yapan bizdik. Allah’ın sen benim ilmimi arttır.

Unutkanlık Duası Arapçası

فَفَهَّمْنَاهَا سُلَيْمَانَ وَكُلًّا آتَيْنَا حُكْمًا وَعِلْمًا وَسَخَّرْنَا مَعَ دَاوُودَ الْجِبَالَ يُسَبِّحْنَ وَالطَّيْرَ وَكُنَّا فَاعِلِينَ (Enbiya 79)

اَللَّهُمَّ زِدْنِى عِلْمًا

Unutkanlık duası ve anlamı

“Allâhümmerzuknâ hıfzalmürselîn ve ilhâmel enbiyâi ve fehmel evliyâi bi keramike yâ ekramel ekramîn ve bi rahmetike yâ erhamerrâhimîn”

Manası: Ey Allahım ! Bizi Rasullerin hafızası enbiyanın ilhamı evliyanın anlayışı ile rızıklandır.
Ey Keremlilerin en Keremlisi Ve Ey Merhametlilerin en Merhametlisi olan Allahım !

Bu duayı 40 gün sabah namazından önce evvelinde 7 Fatiha okuyarak 70 defa okuyan kimsenin unutkanlık hastalığı gider ve hafızası kuvvetli olur deniyor.

Kur’an-ı Kerim’den unutkanlık için dua

Unutkanlık için duada abdest alıp besmele çektikten sonra Ala suresini okunur:

“Sebbihısme rabbikel’a’la. Elleziy haleka fesevva.Velleziy kaddere feheda. Velleziy ahrecelmer’a. Fece’alehu ğusaen ahva. Senukriüke fela tensa.İlla maşaallahü innehu ya’lemülcehre ve ma yahfa. Ve nüyessirüke lil yüsra. Fezekkir in nefe’atizzikra. Seyezzekkerü men yahşa. Ve yetecen nebühel’eşka. Elleziy yaslennarel kübra. Sümme la yemütü fiyha ve la yahya. Kad efleha men tezekka.Ve zekeresme rabbihi fesalla. Bel tü’sirunel hayateddünya. Vel’ahıretü hayrün ve ebka. İnne haza lefissuhufel’ula. Suhufi ibrahiyme ve musa.”

Meali:

“Rabbinin yüce adını tesbih et. Yaratıp düzene koyan O’dur. Takdir edip hidayeti gösteren O’dur. Otlağı çıkaran.  Sonra da onu karamsı bir sel köpüğü haline getiren O’dur. Bundan böyle sana Kur’ân’ı okutacağız da unutmayacaksın. Yalnız Allah’ın dilediği başkadır. Çünkü o açığı da bilir, gizliyi de. Seni en kolay yola muvaffak kılacağız. Onun için öğüt ver, eğer öğüt fayda verirse. Saygısı olan öğüt alacaktır. Pek bedbaht olan da ondan kaçınacaktır. O ki, en büyük ateşe girecektir. Sonra ne ölecek onda, ne de hayat bulacaktır. Rabbinin adını anıp namaz kılan. Fakat siz dünya hayatını tercih ediyorsunuz. Oysa ahiret daha hayırlı ve daha kalıcıdır. Kuşkusuz bu ilk sahifelerde vardır. İbrahim ve Musa’nın sahifelerinde.”

Unutkanlık duası ve hafıza için dua konusunda günümüzün alimleri de yukarıdaki duaları tavsiye etmişlerdir. O nedenle unutkanlık duası Nihat Hatipoğlu veya unutkanlık için dua Cübbeli Ahmet Hoca bahislerinde de bu dualar öneriliyor.

https://youtu.be/bTFPc7QAbG0


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!